Еврокубки  Кубок Ярмарок 1962-1963  13 ноября 1962  Црвена Звезда (Югославия) - Рапид (Австрия) 1:0 1/16 2 м.

ФК Црвена Звезда Белград (Югославия) - Шпорт-Клуб Рапид Вена (Австрия) - 1:0 (0:0).

Кубок Ярмарок. 1/16 финала. 2-й матч. Белград. 15:30. Стадион ЮНА. 6200 зрителей.

Судья: Карло Гамбротта ( Carlo Gambarotta) (Италия).

ФК Црвена Звезда Белград : 1. Мирко Стоянович, 2. Новак Томич, 3. Томислав Миличевич, 4. Лука Малешев, 5. Милан Чоп, 6. Владимир "Владица" Попович (к), 7. Йосип Скоблар, 8. Любомир Огнянович, 9. Воислав Мелич, 10. Светозар Андреич, 11. Боривое "Бора" Костич.
Гл.тренер - Милорад "Миша" Павич.

ШК Рапид Вена: 1. Ханс-Петер Гюртлер, 2. Пауль Халла, 3. Вальтер Глехнер, 4. Йозеф Хётль, 5. Франц Хазиль, 6. Карл Гиссер, 7. Рудольф Флёгль, 8. Франц Вольны, 9. Макс Шмид, 10. Герхард Ханаппи (к), 11. Вальтер Зайтль.
Гл.тренер - Роберт Кёрнер.

Гол: Мелич (55).

Примечание: в матче с Рапидом югославская команда была усилена двумя игроками из других белградских клубов - Любомир Огнянович из Раднички и Йосип Скоблар из ОФК.

Источник: stepanредактирование     2015-03-23 12:33:44

Црвена Звезда (Югославия) - Рапид (Австрия) 1:0

Источник: предоставил stepanредактирование     2015-10-05 19:12:57

Усиление Црвены Звезда из Раднички Белград.

Rođen 21. oktobra 1933. u Beogradu.

Celu igračku karijeru proveo u FK Radnički Beograd.

Za reprezentaciju Jugoslavije odigrao samo jednu utakmicu: 8. oktobra 1958. protiv Mađarske (4:4) u Zagrebu.

Источник: предоставил stepanредактирование     2015-10-05 19:28:03

Црвена звезда је на данашњи дан 1962. године елиминисала бечки Рапид у реваншу шеснаестине финала Купа сајамских градова. Гол за победу у Београду је постигао Звездин универзалац Војкан Мелић.Екипа Мише Павића је у првом мечу одиграла нерешено (1:1) у Бечу. Руди Флогел је довео домаће у вођство у 48. минуту, а изједначио је Бора Костић у 75. минуту.По облачном и ветровитом времену у Београду, црвено-бели су заслужено стигли до пролаза у осмину финала, иако су обе екипе могле да славе. Најбољи утисак оставио је Новак Томић, по многим оценама играч утакмице, одличан је био и голман Мирко Стојановић, који је одбранио неколико врло тешких лопти, а добре партије приказали су и стрелац одлучујућег гола Војислав Мелић, Светозар Андрејић и борбени Тома Милићевић, док је у гостујућем тиму најбољи био искусни Герхард Ханапи.За Звезду су као гости наступили Радивој Огњановић из београдског Радничког и Јосип Скоблар из ОФК Београда, што је у то време могло да прође без проблема, а данас је нешто незамисливо и правилима недозвољено. Бечлије су имале велике шансе средином првог полувремена. Флегел је пребацио лопту преко пречке, затим је Ханапи је погодио стативу са два метра, а након тога је Шмид промашио гол из непосредне близине. Раде Огњановић је имао шансу утакмице, када је у 35. минуту пресекао повратну лопту Паула Хале према голману, али је након тога промашио празан гол.Домаћи тим је повео са 1:0 у 55. минуту и испоставило се да је то био одлучујући тренутак и једини погодак од силних прилика на обе стране. Андрејић је извео корнер, на лопту су кренули голман гостију и Бора Костић, који је успео пре њега да је захвати главом, пошаље ка Војкану Мелићу, а он је поред три играча главом успео да погоди мрежу.Мирко Стојановић је феноменално бранио. У 64. минуту великим напором успео је да отклони опасност после изузетно неугодног и прецизног ударца под јаким “ефеом“. Игра се након тога распламсала, Звезда је препустила иницијативу противнику, али је била опаснија по Гиртлеров гол. Бора Костић је пропустио две изгледне шансе у 67. и 71. минуту, а затим и Мелић у 78. минуту, када је избио сам пред голмана на око 10 метара од гола, али је прејако шутирао и све промашио.Фудбалери Црвене звезде су уз то и много пута ухваћени у офсајд позицијама, а Бора Костић после повреде и повратка из Вићенце још увек није био онај стари голгетер од кога се у свакој утакмици могао очекивати погодак. Касније се полако вратио у своју препознатљиву форму.Наредни противник била је Барселона. Три меча против Каталонаца имају посебно место у Звездиној историји, а пресудио им је Бора Костић у мајсторици одиграној на неутралном терену у Ници, тако да навијачи црвено-белих данас могу да се похвале да је њихов тим избацио таквог гиганта из једног међународног такмичења.

Црвена звезда – Рапид 1:0 (0:0).

Београд, 13. новембар 1962. Стадион: ЈНА. Гледалаца: 12.000.

Судија: Карло Гамбарота (Италија).

Стрелац: Мелић у 55. минуту.

Црвена звезда: Мирко Стојановић, Томислав Милићевић, Лука Малешев, Владимир Поповић, Новак Томић, Милан Чоп, Светозар Андрејић, Војислав Мелић, Боривоје Костић, Радивој Огњановић, Јосип Скоблар.
Тренер: Милорад Павић.

Рапид: Ханс-Петер Гиртлер, Валтер Глехнер, Паул Хала, Герхард Ханапи, Јозеф Хелтл, Франц Волни, Руди Флегел, Карл Гизер, Макс Шмид, Франц Хазил, Валтер Зајтл.
Тренер: Роберт Кернер.