1972 тов. межд.  19 февраля 1972 (суббота)  Динамо (Москва) - Велбожд (Кюстендил, Болгария) 3:1   в гостях

«Велбожд» Кюстендил, Болгария. 3:1 (0:1).

Кюстендил. Стадион «Осогово». 19 февраля. Ясно, после дождя, 8°С. 12 000 зрителей.

Судьи: А.Тодоров, С.Ангелов и И.Шукаров (все – Болгария).

Пильгуй; Басалаев, Долматов, Прудников, Зыков (К); Жуков, Якубик, Маховиков; Байдачный, Кожемякин, Еврюжихин.

Голы: 0:1 Михайлов (30), 1:1 Байдачный (63), 2:1 Якубик (70), 3:1 Жуков (78).

2016-02-01 16:56:00

1-0. Жуков неудачно отбил мяч головой после навеса с правого фланга, мяч подхватил Михайлов и пробил с 14 метров в ближний угол. 1-1. Маховиков на левом фланге обыграл двух защитников и прострелил, мяч отскочил от ноги защитника к Байдачному, который пробил в упор открытый угол ворот. 1-2. Якубик принял подачу Байдачного с углового, подработал мяч и с 12 метров отправил его в дальний угол. 1-3. Жуков сильным ударом из-за штрафной добился успеха.

Матч с командой „Металург” Елисейна

Другото събитие, с което ще се запомни този сезон, е гостуването през зимната пауза в Елисейна на един от най-класните съветски клубове – „Динамо” (Москва). Преди това динамовци, които са на подготовка у нас, побеждават националния отбор и вицешампиона „Левски – Спартак” с по 2:1, и „Велбъжд” (Кюстендил) с 3:1. Треньор на московчани, в чийто състав личат редица състезатели от “сборная”, е известният специалист Константин Бесков. Ето как е отразена в пресата международната среща, която се играе на 18 февруари 1972 г.: „Очакванията на домакините бяха скромни – няколко хиляди зрители, жадни за хубав футбол, приветстваха двата отбора с надеждата за прилична загуба на „Металург”. Без особено вълнуващи положения, но с хубави комбинации и поделено надмощие протече първото полувреме. Единствено по-точните пасове подсказаха по-високата класа на „Динамо”. Двете смени в състава на гостите на почивката бяха израз на неудовлетворението на заслужилия треньор на СССР Бесков от нулевия резултат и на терена вече бяха титулярите (с изключение на Гонтар и Гершкович).

През втората част “металурзите” играха по-вдъхновено и смислено от съперника, с много движение и комбинативност, а отличните прояви на Данаилов, Блажев, Минчев и останалите не позволиха на съветските футболисти да вземат превес. Най-хубавият момент бе в 59 мин., когато Йончев пое топката близо до центъра, преодоля самостоятелно няколко противникови защитници и през ръцете на вратаря Балясников отбеляза победния гол.

След мача ст. треньорът на „Динамо” Константин Бесков сподели: „Поканата за тази контрола приехме с голяма радост. Нашият състав се опита да играе добре, но срещна вдъхновената игра на домакините, които заслужено спечелиха. Доволен съм от коректната, другарска игра.”

Съставът на елисейчани в този „двубой на честта” : С. Божилов, Ангелов, Димитров, Блажев, Рачински, Ценов (83 мин. Хинков), Данаилов, Дамянов (61 мин. Ст. Йорданов), Митев, Минчев (60 мин. В. Божилов), Йончев.

Добавил: Андрей