Еврокубки  Кубок Чемпионов 1956-1957  24 февраля 1957  ЦДНА София (Болгария) - Црвена Звезда (Югославия) 2:1 1/4 2 м.

ЦДНА София (Болгария) - Фудбалски Клуб Црвена Звезда (Белград, Югославия) - 2:1 (2:1).

Кубок Чемпионов. 1/4 финала. 2-й матч. 24 февраля 1957. София. Стадион Васил Левски. 50000 зрителей (вместимость - 60000).

Судья: Николай Латышев (СССР).

ЦДНА София: 1. Георги Найденов, 2. Кирил Ракаров, 3. Манол Манолов, 4. Георги Енишейнов, 5. Стефан Божков (к), 6. Никола Ковачев, 7. Димитар Миланов, 8. Георги Димитров, 9. Панайот Панайотов, 10. Иван Колев, 11. Крум Янев.
Гл.тренер - Крум Милев.

ФК Црвена Звезда (Белград): 1. Владимир Беара, 2. Бранко Станкович, 3. Милян Зекович, 4. Райко Митич (к), 5. Любомир Спаич, 6. Лазар Тасич, 7. Владимир Попович, 8. Драгослав Шекуларац, 9. Иван Топлак, 10. Боривое Костич, 11. Антон Рудински.
Гл.тренер - Милован Чирич.

Голы: 1:0 Божков (22, с пенальти), 1:1 Тасич (29, с пенальти), 2:1 Панайотов (40).

На 47-й минуте Божков не реализовал пенальти (выше ворот).

Источник: stepan.
редактирование     2014-02-24 01:30:16

ЦДНА – Цървена звезда 2:1

24 Февруари 1957 г. - четвъртфинал, реванш

Съдия – Латишев (СССР)

Стадион В.Левски - 50000 зрители

В топлия февруарски ден националният стадион е претъпкан и хиляди очакват остра битка на домакините с опитните звездаши.

Състав на ЦДНА: Г.Найденов, К.Ракаров, М.Манолов, Г.Енишейнов, Ст.Божков, Н.Ковачев, Д.Миланов, Г.Димитров, П.Панайотов, Ив.Колев, Кр.Янев.

Състав на Цървена звезда: Беара, Станкович, Спаич, Зекович, Митич, Тасич, Попович, Шекуларац, Топлак, Костич, Рудински.

Голмайстори: 1:0 Божков (22-дузпа), 1:1 Тасич (29-дузпа), 2:1 Панайотов (40).

Някои от сблъсъците на терена преминават рамките на позволеното и в 22-ата минута за тежко нарушение срещу Колев съдията Латишев отсъжда дузпа, която Божков реализира. Само 7 минути по-късно обаче Рудински е блокиран неправилно и също от бялата точка Тасич изравнява. В края на полувремето Панайотов дава нови надежди за победа. В 47-ата минута настъпва кулминацията на срещата – удар на Панайотов е спрян от Спаич с ръка и е отсъдена нова дузпа. Божков за втори път застава зад бялата точка, но този път пропуска и праща топката над гредата. Това се оказва решаващо за крайния изход на мача. След срещата се разгаря дискусия за това правилно ли е един играч да изпълнява две дузпи в един мач.

С това свое първо участие на европейската сцена ЦДНА трасира пътя за българския клубен футбол в Европа. Армейците са на крачка от достигане на полуфинал в най-престижния европейски клубен турнир.

Источник: sportal.bg.